Financie
Daň za psa upravuje zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej „zákon”). Týmto zákonom sa ustanovujú miestne dane a miestne poplatky, ktoré môže ukladať mesto, obec alebo vyšší územný celok. Daň za psa je miestnou daňou, ktorú ukladá mesto alebo obec (správca dane). Obec si určí vo svojom všeobecne záväznom nariadení najmä sadzbu dane, prípadne viacero sadzieb v závislosti od jednotlivých kategórií predmetu dane, napr. veľkosti psa, alebo stanoví podmienky oslobodenia alebo zníženia dane.
Kto je povinný platiť daň za psa?
Vlastník psa staršieho ako 6 mesiacov. V prípade, ak sa nedá preukázať, kto psa vlastní, daň za psa uhrádza držiteľ psa.
Daň nie je povinný platiť vlastník, resp. držiteľ psa, ktorý je:
- chovaný na vedecké a výskumné účely,
- umiestnený v útulku zvierat,
- pes, ktorý má špeciálny výcvik a vlastní ho alebo používa držiteľ preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
Kto je správcom dane a čo správca dane ustanovuje?
Správu dane za psa vykonáva obec, ktorá ju na svojom území zaviedla. V Bratislave vykonávajú správu dane mestské časti v Košiciach správu dane vykonáva mesto Košice.
Správca dane každoročne k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia vyrubuje daň. Obec vo svojom všeobecne záväznom nariadení ustanoví najmä sadzbu dane za jedného psa a kalendárny rok, prípadne rôzne sadzby dane podľa určených kritérií spojených s predmetom dane (napr. veľkosť psa, či je pes chovaný v byte, alebo v dome a pod.), prípadné oslobodenia od dane alebo zníženia dane. Takto určená sadzba dane platí za každého ďalšieho psa u toho istého vlastníka, resp. držiteľa psa. Základom dane je počet psov.
Kedy vzniká a kedy zaniká daňová povinnosť?
Daňová povinnosť vzniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa pes stal predmetom dane (pes starší ako šesť mesiacov chovaný fyzickou alebo právnickou osobou). Zánik daňovej povinnosti sa viaže k poslednému dňu mesiaca, v ktorom ste prestali byť vlastníkom alebo držiteľom psa.
Kedy a akým spôsobom je potrebné podať daňové priznanie?
Ako vlastník,resp. držiteľ psa máte povinnosť podať daňové priznanie na predpísanom tlačive do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. V prípade, že u vás (daňovníka) vznikne alebo zanikne daňová povinnosť po podaní daňového priznania (napr. kúpa ďalšieho psa, úmrtie psa), ste ako daňovník povinní podať do 30 dní od vzniku alebo zániku daňovej povinnosti čiastkové daňové priznanie príslušnému správcovi dane (podáva sa na rovnakom tlačive). V čiastkovom priznaní sa uvádzajú iba zmeny oproti dovtedy podanému priznaniu. Ak však u vás nenastanú žiadne zmeny po podaní daňového priznania, v ďalších zdaňovacích obdobiach daňové priznanie nepodávate.
Ako platiť daň?
Príslušná obec na základe podaného daňového priznania vyrubí daň, ktorá je splatná do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Správca dane môže vo svojom všeobecne záväznom nariadení určiť platenie dane v splátkach. Jednotlivé lehoty splatnosti splátok sú potom určené v rozhodnutí, ktorým sa daň vyrubuje. Správca dane môže taktiež vo svojom všeobecne záväznom nariadení určiť, že daň do výšky 5 eur nebude vyrubovať ani vyberať.
V prípade, že daňová povinnosť vznikne v priebehu zdaňovacieho obdobia, správca dane vyrubí pomernú časť dane, začínajúc mesiacom, v ktorom daňová povinnosť vznikla až do konca príslušného zdaňovacieho obdobia.
Praktická rada Na internetových stránkach svojich obcí a miest nájdete konkrétne všeobecne záväzné nariadenia, ktoré ustanovujú podrobnosti týkajúce sa platenia dane za psa, prípadne podmienky, kedy ste od platenia dane za psa oslobodení, resp. daň vám môže byť znížená. |
Je možné podať daňové priznanie elektronicky?
Zákon neustanovuje povinnosť obce poskytovať elektronické služby a teda napr. podať daňové priznanie elektronickými prostriedkami, avšak ustanovuje možnosť ich poskytovania. To, či je možné komunikovať so správcom dane elektronicky, zverejní obec na svojom webovom sídle vo forme prijatého všeobecne záväzného nariadenia, v ktorom ustanoví podrobnosti o elektronickej komunikácii a poskytovaní elektronických služieb.
Informácia V súčasnosti majú všetky mestá a obce na komunikáciu s občanmi a podnikateľmi sprístupnenú službu Všeobecnej agendy na Ústrednom portáli verejnej správy. Niektoré mestá a obce však v rámci elektronizácie popri tejto službe postupne nasadzujú aj špeciálne elektronické služby. Príkladom je mestská časť Bratislava – Staré Mesto, ktorá zaviedla prihlasovanie psa do evidencie elektronicky prostredníctvom formulára zverejneného na ústrednom portáli v časti Nájsť službu. |
Sankcie
V prípade, že si povinnosť podať riadene a včas daňové priznanie nesplníte, hrozí vám pokuta. Obec uloží pokutu najviac do výšky vyrubenej dane, nie však menej ako 5 eur a najviac 3 000 eur.
Vysvetľujúce zákony:
Dátum poslednej zmeny: 16. 6. 2020
Dátum zverejnenia: 24. 10. 2014
Zdroj Slovensko.sk